Život v Rakúsku

Rozširovanie lyžiarskeho strediska Tauplitz


Článok je umiestnený v kategórii: Život v Rakúsku

23. 4. 2019

Lyžiarske stredisko Tauplitz patrí v súčasnej dobe k najviac sa rozvíjajúcim lyžiarskym strediskám v krátkej dojazdovej vzdialenosti zo SR. Je známe ako menšie lyžiarske stredisko, obľúbené medzi rodinami s deťmi, ktoré má dobré snehové podmienky aj na konci sezóny. Tento rok sú tu lyžiarske vleky v prevádzke až do 22. apríla.

Tohtoročná lyžiarska sezóna bola aj podľa samotnej prevádzkovateľskej spoločnosti strediska „senzačná“. Spoločnosť, ktorú vlastní viedenský právnik Hubert Mayrhofer, má už ďalšie ambiciózne plány a má v úmysle počas nasledujúcich rokov ešte viac expandovať. „Do budúcej zimy bude základná stanica v Tauplitzi obohatená o novú úschovňu lyží a bistro, súčasne bude rozšírené aj parkovisko. Celková investícia do projektu predstavuje 1,5 milióna EUR,“ oznámil hovorca spoločnosti Bernhard Michelitsch.

Počas nasledujúcich rokov bude vybudovaná nová zjazdovka z Lawinensteinu cez Brunntröge do údolnej stanice Mitterstein, vrátane 120 000 m3 retenčných nádrží na zasnežovanie. Spoločnosť plánuje so stavbou začať v lete roku 2020 a jej dokončenie je odhadované na rok 2022. Celkový objem investícií predstavuje 7 miliónov EUR. Zatiaľ to je ale iba vo fáze projektu.

     

  

     

Na druhej strane bol projekt Krahstein, predstavený už pred 15 rokmi, v prospech nových plánov odložený. Základnou myšlienkou tohto projektu za 20 miliónov EUR je technická integrácia trhového mesta Bad Mitterndorf a vytvorenie hojdačky Bad Mitterndorf – Tauplitz. V Bad Mitterndorf-Zauchene malo byť severne od hlavnej cesty vybudované veľké parkovisko, odkiaľ by sa mohli návštevníci pomocou osem-miestnej kabínovej lanovky „Panoramabahn“ pohodlne dostať na Krahstein len za 8 minút. Súčasťou projektu bolo aj vybudovanie ďalších lanoviek a zjazdoviek, vrátane zasnežovacích zariadení. Tento projekt si však na svoju realizáciu bude musieť ešte pár rokov počkať.

Rast počas posledných rokov, aj ambiciózne plány do budúcnosti so sebou tiež prinášajú povolenia na ďalšiu výstavbu bytov a turistických apartmánov. V Tauplitzi vznikajú nové zaujímavé projekty, ktoré sú cenovo dostupnejšie než vo väčších strediskách. Miestna radnica je tiež flexibilnejšia a pravidlá pre vlastné užívanie a prenájom sú voľnejšie než na iných miestach v rakúskych Alpách. Niektoré nové byty ponúkajú aj tzv. status voľnočasového bývania, ktorý je už dnes v rakúskych horách extrémne ťažké získať. Znamená to, že vlastník bytu s ním môže disponovať ako chce. Môže byt prenajímať, sám užívať alebo ho môže nechať prázdny. Preto je dnes Tauplitz cieľom mnohých kúpychtivých Slovákov, ktorí túto lokalitu považujú nielen za prírodne krásnu, ale čím ďalej tým viac aj za investične zaujímavú.

    

Odkaz na nehnuteľnosti v Tauplitzi


späť na zoznam článkov