Trh s nehnuteľnosťami v Rakúsku

Trh s bývaním v Rakúsku pokračuje v roku 2017/2018 v raste


Článok je umiestnený v kategórii: Trh s nehnuteľnosťami v Rakúsku, Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku

11. 3. 2018

Ekonomické a finančné podmienky zostávajú pevné pre rast trhu s nehnuteľnosťami. Podľa Medzinárodného menového fondu rakúska ekonomika vzrástla v roku 2017 o 2,3%, čo je značné zvýšenie z 1,5% v roku 2016 a v skutočnosti najrýchlejšie zrýchlenie od roku 2011. V roku 2018 MMF očakáva rast 1,9%, čo je stále povzbudivé číslo, ktoré svedčí o rastúcom dopyte spotrebiteľa a kúpnej sile. Úrokové sadzby úverov na bývanie zostávajú v blízkosti historických najnižších úrovní vďaka súčasnej politike základnej sadzby Európskej centrálnej banky, ktorá sa pravdepodobne nezmení až do roku 2019. Hoci rakúsky hypotekárny trh zostáva relatívne malý v porovnaní s priemerom EÚ na úrovni c. 29% HDP, pričom stále nízke úrokové sadzby zvyšuje počet ľudí, ktorí používajú hypotéku na financovanie kúpy domu, čo vedie k zvýšenému dopytu po novom bývaní.

Zvýšený dopyt ovplyvnil ceny nehnuteľností, ktoré v roku 2017 naďalej stúpajú, a na základe údajov Oesterreichische National Bank sa v roku 2017 index cien nehnuteľností na bývanie zvýšil o 4,7% (v reálnom vyjadrení o 2,45%). rozdiel medzi Viedňou a zvyškom Rakúska. Zatiaľ čo ceny v hlavnom dome vzrástli iba mierne o 0,32% (v skutočnosti teda poklesli o 1,84%), zvyšok krajiny zaznamenal oveľa výraznejší rast cien nehnuteľností o 7,39% (reálne o 5,08%). Zdá sa, že po silnom raste cien cien nehnuteľností v hlavnom meste v rokoch nasledujúcich po finančnej kríze budeme čeliť miernemu spomaleniu trhu s nehnuteľnosťami vo Viedni, pričom ceny v ostatných krajinách doháňajú tento trend stabilnejší režim.

Hodnota transakcií s nehnuteľnosťami naďalej rastie, podporované záujmami zo strany zahraničných kupcov. Obzvlášť východoeurópski nákupcovia sú priťahovaní k krajine, ktorá je aj naďalej pevnou investičnou možnosťou vďaka stabilite trhu s nehnuteľnosťami a hospodárstvu, ale štátni príslušníci iných krajín EÚ a čoraz nečlenských krajín EÚ tiež zisťujú investičný potenciál rakúskeho trhu s nehnuteľnosťami na bývanie predstavuje aj kvalitu novovybudovaného vývoja, ktorý si vyžaduje minimálnu údržbu a jednoduchú správu bez problémov.

Nájdite nehnuteľnosť na predaj v Rakúsku


späť na zoznam článkov