Trh s nehnuteľnosťami v Rakúsku

Súčasná situácia na realitných trhoch v Európe


Článok je umiestnený v kategórii: Trh s nehnuteľnosťami v Rakúsku, Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku

1. 9. 2013

Náš septembrový newsletter prichádza spolu s uvedením našej novej a rozšírenej webové stránky. Preto sme sa rozhodli začať s prehľadom situácie na najvýznamnejších realitných trhoch v Európe. Dúfame, že Vám tento článok pomôže pri rozhodovaní o Vašej budúci investíciu do nehnuteľností.

Hospodárska situácia v Európe - pozitívne signály

Hoci svetová hospodárska kríza pokračuje, globálny hrubý domáci produkt sa ďalej zvyšoval aj v prvej polovici roku 2012, predovšetkým vďaka ekonomickému rastu v rozvojových krajinách a posilneniu ekonomiky USA. Európu možno z ekonomického hľadiska rozdeliť na dva bloky krajín:

  • Severná a stredná Európa (najmä Škandinávia, Nemecko a Rakúsko) stale vykazujú slušné hospodárske výsledky a rast HDP.
  • Krajiny tzv. periférie (Grécko, Portugalsko, Španielsko a Taliansko) bojujú s poklesom ekonomiky, spôsobeným škrtmi štátnych výdavkov s cieľom znížiť rozpočtový deficit.

Hospodárske výhliadky sa ale počas tohto leta začali zlepšovať a sú výrazne lepšie než pred rokom. Dôkazom toho je aj rast európskych akciových trhov. Hlavným motorom pre tieto pozitívne očakávania je posilnenie jednoty predstaviteľov európskych krajín a Európskej Centrálnej Banky, ktorí prvýkrát potvrdili, že plánujú urobiť "čokoľvek je potrebné", aby udržali a posilnili euro.

To bolo trhmi interpretované ako signál, že Európska Centrálna Banka je konečne pripravená začať tlačiť eurá, ak to bude potrebné na pomoc európskym krajinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Tento postoj zrejme povedie k rastu cien aktív v Európe - čiže trhy začínajú predvídať zvýšenie cien európskych akcií, realít, komodít a ďalších aktív.

Ceny nehnuteľností v Európe - výrazné rozdiely v cenách realít medzi krajinami (a dokonca aj regiónmi!)

Ceny nehnuteľností zvyčajne zaostávajú niekoľko mesiacov za vývojom ekonomiky. To je v súčasnosti napríklad prípad Spojených štátov, kde podľa všetkých indikátorov ceny realít konečne prestali klesať v roku 2012. Ceny nehnuteľností v Spojených štátoch dnes zase rastú, prvýkrát od roku 2007.

V západnej Európe je situácia iná v každej krajine, podobne ako je to s ekonomikou:

  • Nemecko: Po dvoch rokoch veľkého rastu, ceny realít zaznamenali miernejšie zvýšenie v prvej polovici roka 2012. Hlavným dôvodom pre rast cien nehnuteľností v Nemecku aj v čase krízy v eurozóne je jeho status prístavu bezpečných investícií. Rovnako ako vždy v histórii investori investovali do nehnuteľností v období hospodárskych kríz, pretože reality majú lepšiu schopnosť uchovať cenu ako akcie a ďalšie nástroje finančného trhu.

  • Veľká Británia: Rovnako ako HDP, ceny realít zostali na národnej úrovni stabilné. A rovnako ako HDP, ceny ďalej rástli rýchlym tempom najmä v Londýne (nehnuteľnosti v centre Londýna zaznamenali nárast takmer o 10%). V prepočte na eurá a koruny bol tento nárast ešte výraznejší, vzhľadom na veľkú revalváciu britskej libry voči obom menám. Ceny nehnuteľností v najvyhľadávanejších londýnskych štvrtiach sú dnes o 20 -25% vyššie ako ich najnižšia úroveň v období krízy v roku 2009. Dôvod pre toto zdraženie je, že Londýn je jedným z mála naozaj globálnych trhov realít - boháči a investori z Európy, blízkeho východu, Ruska, Číny a ďalších krajín tu investujú veľké sumy peňazí, pretože vedia, že dopyt po centre Londýna bude vždy vysoký.

  • Francúzsko: Nárast cien realít sa začal znižovať na začiatku roka 2012. Ceny francúzskych realít sú na historickom maxime a udržať úroveň rastu z minulých rokov bude zrejme neúnosné. Investori navyše očakávajú, že vláda Francoisa Hollanda bude legislatívou tento rast brzdiť.

  • Taliansko: Na národnej úrovni ceny v Taliansku zostávajú pomerne stabilné. Hoci ceny nehnuteľností v niektorých oblastiach sú stale ešte pod historicky najvyššími hodnotami (zľavy 30% nie sú výnimočné pre niektoré staršie nehnuteľnosti), ceny vo vyhľadávaných oblastiach ako sú jazerá na severe Talianska a najobľúbenejšie letoviská pri mori zostávajú veľmi stabilné. Ekonomické balíčky prijaté Montiho vládou pomohli k upokojeniu obáv trhu o hospodársku situáciu Talianska a záujemcovia o nehnuteľnosti a investori sa vracajú do tradične najobľúbenejších lokalít (Lago Como, Toskánsko, Sardínia) a aj do nových destinácií v Apúlii a Kalábrii.

  • Španielsko: Španielsko je krajinou, v ktorej došlo k najvyššiemu poklesu cien realít. Ceny sú dnes v priemere o 32% nižšie ako na svojom vrchole v roku 2008. Vďaka tomuto výraznému oslabeniu, sa ceny dnes pohybujú na rozumnejšej úrovni v pomere ku mzdám. Priemerná cena je dnes okolo 1800 euro za meter štvorcový, čo je takmer polovica ceny realít vo Francúzsku. Realitný sektor je stale dôležitou súčasťou španielskej ekonomiky a vláda v roku 2012 schválila niekoľko významných opatrení na jeho podporu. Všeobecný konsenzus je, že v niektorých oblastiach a segmentoch budú ceny aj v ďalších rokoch klesať (napr. staršie byty na okraji veľkých miest, novostavby, ktoré sú ďaleko od najbližšieho mesta a infraštruktúry). Na druhej strane ale, mnoho kvalitných nehnuteľností v žiadaných oblastiach je dnes k dostaniu za dobrú cenu a ponúka sa tu príležitosť k dlhodobej investícii (napr. 100 m2 nových bytov v blízkosti pobrežia za cenu nižšiu ako 200,000 euro, centrum Madridu a Barcelony a Valencie, kde ceny pozvoľna začnú zase rásť).

  • Rakúsko: Rakúsko sa vyhlo vlne špekulácií na realitnom trhu vďaka legislatívnym reštrikciám na nové stavebné projekty, limitom pre nákup nehnuteľností cudzincami a rezistentnej ekonomike. Ceny si tu za posledných 5 rokov udržali mierny, ale stabilný rast a rok 2012 nebol výnimkou. Hoci ceny v horských rezortoch sú na historicky vysokých hodnotách, cena 3,000 - 5,000 euro za m2, za ktorú je možné aj dnes zaobstarať reality primo pri lyžiarskych vlekoch je stale polovicou toho, čo by ste zaplatili za podobnú nehnuteľnosť vo Francúzsku alebo Švajčiarsku. Preto sa očakáva, že tieto nehnuteľnosti budú aj naďalej rásť o 5% ročne.

  • Portugalsko: Portugalsko je tretím najväčším trhom druhého bývania v Európe po Francúzsku a Španielsku. Záujemcov o reality priťahuje k Portugalsku nielen krásne pobrežie, lacné životné náklady a priateľskí Portugalci, ale aj najnižšia priemerná cena za meter štvorcový v západnej Európe (1100 euro). Ceny ďalej mierne klesali aj v prvej polovici roka 2012, ale od tej doby, čo došlo k zmierneniu obáv o portugalskú ekonomiku, zahraniční kupujúci na čele s milovníkmi golfu sa začali vracať na portugalský realitný trh.

 

Záver 

Na základe týchto informácií - kedy kúpiť nehnuteľnosť v zahraničí? Je teraz tá vhodná chvíľa na investíciu do zahraničných realít? Všeobecne vzaté, konštantný nárast kúpnej sily slovenských domácností po roku 1990 v kombinácii s nižšími cenami realít v cudzine v posledných 3-4 rokoch sú hlavnými faktormi, v dôsledku ktorých sú dnes zahraničné reality pre Slovákov dostupnejšie ako kedykoľvek v minulých 60 rokoch. S výnimkou niekoľkých lokalít (napr. niektoré lyžiarske oblasti v Rakúsku alebo vybrané veľmi zľavnené reality na španielskom pobreží), bude podľa nášho názoru ťažké dosiahnuť dvojmiestne zhodnotenie ceny nehnuteľnosti v krátkom období. Každopádne je ale súčasná situácia dobrou príležitosťou pre záujemcov o rekreačné nehnuteľnosť na horách alebo pri mori alebo pre tých, ktorí hľadajú dlhodobú solídnu investíciu, vďaka neistej situácii na realitnom trhu a nezvyčajne veľkému výberu kvalitných objektov.

Radi by sme uzavreli tento newsletter poďakovaním všetkým, ktorí navštívili našej nové webové stránky, ktorá ponúka mnoho užitočných informácií a zaujímavých ponúk.


späť na zoznam článkov